Blizny i blizny potrądzikowe
Blizny to nie tylko problem estetyczny, lecz niestety często także utrudnienie w życiu codziennym. Niejednokrotnie mogą być one przyczyną poważnego świądu, tkliwości i bólu. W miejscu ich występowania tworzą się zniekształcenia, które mogą powodować upośledzenie funkcji danej okolicy lub nawet uszkodzenia narządu. Inne powikłania, wynikające z posiadania blizn, to zaburzenia snu, zaburzenia codziennej aktywności, niepokój oraz depresja.
Jak powstają blizny?
Blizna to miejsce po ranie. W trakcie procesu gojenia się uszkodzeń skóry (które mogły powstać w różnych okolicznościach, na przykład w wyniku urazu, operacji czy choroby) dochodzi do naprawy powstałego ubytku. Organizm łączy rozciętą skórę, produkując nowe tkanki i włókna kolagenowe w miejsce tych zniszczonych. Efektem tego działania jest właśnie blizna.
Im większa i głębsza rana, tym większa może być blizna. Ale nie zawsze tak jest. Czasem niewinne urazy, na przykład otarcia naskórka i tkanki podskórnej – płytkie, ale powstałe na dużej powierzchni ciała – mogą spowodować blizny widoczne przez całe życie. Bardzo ważna jest też troska o przebieg procesu gojenia się rany – zaniedbana może na skutek powikłań zmienić się w nieestetyczny, ciemny i gruby ślad, którego trudno się pozbyć.
Rodzaje blizn:
W zależności od czasu, w którym powstała blizna, wyróżnia się:
- blizny niedojrzałe – często są zaczerwienione, mogą swędzieć lub boleć, są lekko wypukłe. Charakteryzują się zdezorganizowanym układem drobnych włókien kolagenowych, które w dalszych etapach gojenia zastępowane są przez grubsze i uporządkowane włókna;
- blizny dojrzałe – zazwyczaj powstają w ciągu dwóch lat, są płaskie, nieco jaśniejsze od skóry, nie powinny być bolesne ani powodować przykurczu; prawidłowo zagojona blizna dojrzała nie jest wypukła, w dotyku powinna być miękka i elastyczna.
W zależności od wyglądu blizny wyróżnić można:
- bliznę zanikową (atroficzną) – ma postać wgłębienia. Jest to spowodowane zaburzonym procesem gojenia przez zbyt mały poziom kolagenu. Tego typu blizny często powstają po zmianach trądzikowych, po ospie wietrznej lub w wyniku leczenia sterydami. Co ciekawe, bliznami zanikowymi są także rozstępy. Powstają w wyniku gojenia się tkanki łącznej po rozerwaniu włókien kolagenowych, co jest spowodowane rozciąganiem się skóry, na przykład w konsekwencji przybrania na wadze czy w trakcie ciąży.
- bliznę przerostową – jest twarda, wypukła i zazwyczaj zaczerwieniona. To także konsekwencja nieprawidłowości w procesie gojenia się rany. Blizny przerostowe tworzą się dość szybko, mogą z czasem zmniejszać się, a nawet zanikać. Ale niektóre wykazują tendencje do dalszego rozrastania się poza obszar pierwotnej rany, co może znacznie pogorszyć komfort życia osoby dotkniętej tą przypadłością.
- keloidy (guzy łącznotkankowe, bliznowce) to efekt nieprawidłowego procesu gojenia się rany, a konkretnie nadmiaru włókien kolagenowych, w wyniku czego blizna nadmiernie się rozrasta. Bliznowce mają nieregularny, często podłużny kształt, są twarde i wypukłe, mają kolor czerwony lub sinoczerwony, a nawet fioletowy. Keloidy nie zanikają samoistnie i mogą odrastać nawet po interwencji chirurgicznej.
Blizny można też podzielić ze względu na ich pochodzenie. Rozróżniamy więc:
- blizny pourazowe
- blizny pooperacyjne i pozabiegowe
- bliznę po cesarskim cięciu
- blizny po operacjach plastycznych
- blizny po oparzeniach
- blizny po trądziku i po ospie wietrznej.
Proponowane zabiegi:
- Mezoterapia igłowa
- CGF- Mezoterapia ze skoncentrowanymi czynnikami wzrostu
- Radiofrekwencja mikroigłowa LOKTAL
- Laserowe usuwanie blizn
- Clearlift
- Resurfacing Fotona
- Podcinanie blizn
- Dermapen 4.0
- Przeszczep tłuszczu – komórki macierzyste
Zapraszamy na konsultacje!
Umów się online lub zadzwoń do nas