Nadpotliwość – jak sobie radzić?


logo cud-med clinic

Wydzielanie potu to naturalna reakcja organizmu. Pocenie się podczas aktywności fizycznej czy upałów w lato jest normalne. Niepokój powinno budzić nasilone i nieoczekiwane pocenie się, bez względu na porę roku, ponieważ może oznaczać nadpotliwość. To wstydliwa dolegliwość, wpływająca na komfort życia, a nawet utrudniająca codzienne funkcjonowanie. Jak poradzić sobie z nadpotliwością? Jakie są sposoby na pocenie?

nadpotliwość

Nadmierna potliwość – przyczyny

Nadpotliwość związana jest z nadmierną pracą gruczołów potowych, które są aktywne również w momencie, gdy nie wymaga tego termoregulacja. Problemy mogą pojawić się w wieku dojrzewania lub wcześniej, rzadziej w wieku średnim i starszym.

Najczęściej nadpotliwość ma charakter pierwotny, występuje bez konkretnej przyczyny chorobowej. Pocenie może dotyczyć jednej bądź kilku części ciała. Nadpotliwość o charakterze wtórnym jest związana z współistniejącą chorobą np. chorobą serca, endokrynologiczną, nowotworową czy przewlekłą infekcją.

Objawy nadpotliwości nasilają się pod wpływem silnego stresu, nerwowości oraz lęku.

Nadmierna potliwość stóp, dłoni, twarzy, pach, głowy często jest powodem wycofania z życia społecznego, rezygnacji z zawierania nowych znajomości.

Skuteczny antyperspirant na nadmierne pocenie się. Jak poradzić sobie z nadpotliwością?

Pierwszym skojarzeniem z nadpotliwością jest stosowanie antyperspirantów. Ich używanie jest bezpieczne, neutralizują nieprzyjemny zapach, natomiast nie zmniejszają ilości potu. Czy można zahamować działanie gruczołów potowych?

Istnieje wiele różnych metod leczenia nadpotliwości. Możliwe jest stosowanie preparatów o działaniu miejscowym np. kremów, maści, a także leków antycholinergicznych. Alternatywą dla tych rozwiązań jest podanie preparatów hamujących działanie gruczołów oraz laseroterapia. Wśród inwazyjnych metod leczenia nadpotliwości wskazać należy chirurgiczne usuwanie gruczołów potowych oraz sympatektomię – operację, w trakcie której lekarz przecina nerwy odpowiedzialne za stymulację gruczołów potowych.

Zaawansowane metody leczenia nadpotliwości

Zabieg z wykorzystaniem preparatów, polega na podaniu substancji w obszarze, w którym gruczoły potowe wykazują nadmierną aktywność. W efekcie dochodzi do zahamowania działania gruczołów. Warto zauważyć, że w odróżnieniu od leczenia miejscowego, nie dochodzi do zablokowania ujść gruczołów a całkowitego wyłączenia ich pracy. Uzyskany rezultat utrzymuje się nawet przez 10 miesięcy.

Laseroterapia to kolejny bezpieczny i nieinwazyjny sposób na poradzenie sobie z nadmiernym poceniem się. Podczas zabiegu światło lasera uszkadza gruczoły potowe nie naruszając przy tym okolicznych tkanek. Możliwe jest uzyskanie trwałych efektów. Cała procedura jest szybka, a Pacjent może już po upływie kilku godzin od leczenia powrócić do normalnej aktywności fizycznej.

 

Nadpotliwość to wstydliwy problem, z którym możesz sobie poradzić! Nieinwazyjne zabiegi są bezpieczne, szybko przynoszą oczekiwane efekty, a przy tym nie musisz obawiać się okresu rekonwalescencji oraz długiego powrotu do codziennych aktywności.