Zmarszczki
Intensywny tryb życia, promieniowanie słoneczne, wiek czy też grawitacja wpływa na powstawanie niechcianych zmarszczek!
Z wiekiem skóra wraz z naturalnym procesem starzenia poprzez spowolnioną produkcję kolagenu i elastyny skóra staje się wiotka i mniej elastyczna a naturalna tkanka tłuszczowa zanika.
Zmarszczka to zagłębienie w skórze, powstające pod wpływem utraty kolagenu, ruchów mimicznych, zagniatania i opadania tkanek. Przyczyną ich powstawania są zmiany zachodzące w skórze w procesie starzenia, przede wszystkim:
- Wiotczenie skóry wskutek utraty kolagenu i elastyny.
- Przesuszenie skóry, ubytek kwasu hialuronowego.
- Zmniejszenie zawartości lipidów w naskórku, osłabienie aktywności gruczołów łojowych i potowych wraz z wiekiem itd.
Wprawdzie nie ma sposobu by zatrzymać czas, ale są metody by opóźnić zmiany, jakie pozostawia on na twarzy. Każda dbająca o siebie osoba chce wyglądać oraz czuć się młodo i pięknie. Ludzkość od wieków poszukuje cudownego eliksiru chroniącego przed starością. Stosunkowo niedawno jednak powstała nowa specjalizacja medycyny – anti-ageing, która zajmuje się kompleksowo procesem starzenia. Proces ten jest w dużej mierze zapisany w naszych genach. Jednak duży wpływ na jego przebieg ma tryb życia, jaki prowadzimy – intensywne opalanie, częste chudnięcie i ponowne przybieranie na wadze, stresująca praca, palenie papierosów, brak snu i odpoczynku – na pewno nie służą skórze. Bardzo dużo zależy od tego jaką cerą obdarzyła nas natura. Sucha, wrażliwa lub alergiczna skóra ma słabą warstwę ochronną (lipidową), dlatego jest cieńsza i łatwiej traci wodę. Wtedy zmarszczki pojawiają się znacznie szybciej.
Zmarszczki dzielimy na dynamiczne i statyczne. Dynamiczne to zmarszczki mimiczne, zaś statyczne to te, które pogłębiają się z czasem i są widoczne na twarzy, bez względu na mimikę. Przyczyną tych zmarszczek jest naturalny proces starzenia się skóry, zanik włókien kolagenowych, ale również czynniki genetyczne i związane z trybem życia.
Ze względu na przyczyny powstawania zmarszczki można podzielić na:
- Zmarszczki mimiczne – powstające pod wpływem skurczów mięśni twarzy związanych z mimiką; typowymi zmarszczkami tego typu są np. kurze łapki, poziome linie na czole czy lwia bruzda.
- Zmarszczki grawitacyjne – pojawiają się ok. 40-45. roku życia wskutek opadania tkanek i utraty podparcia, to m.in. linie marionetki czy bruzdy nosowo-wargowe.
- Zmarszczki posłoneczne – są skutkiem nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, które nie tylko niszczy kolagen, ale też powoduje ścieńczenie i przesuszenie naskórka; mają zwykle postać siateczki drobnych linii, współwystępują z przebarwieniami.
- Zmarszczki senne – powstają wskutek odgniatania skóry podczas snu, mogą pojawiać się asymetrycznie, w zależności od tego, na jakim boku śpimy; zwykle są to wertykalne i ukośne odkształcenia przy oczach, na czole, na policzku, na szyi i dekolcie.
- Zmarszczki atroficzne – powstają wskutek nagłego zaniku tkanek, zwłaszcza w okresie menopauzy (związane to jest z nagłym spadkiem poziomu estrogenów); na skórze pojawiają się zagłębienia i bruzdy.
- Zmarszczki elastotyczne – to nierówności i deformacje będące rezultatem zwyrodnienia włókien elastynowych wskutek długotrwałej ekspozycji na promienie UV, pojawiają się zwykle na karku, szyi czy policzkach (tzw. elastoza posłoneczna).
Ze względu na miejsce występowania zmarszczki dzielimy na:
- Kurze łapki – promieniście ułożone linie pojawiające się w okolicy zewnętrznych kącików oczu, będące skutkiem ruchów mimicznych (np. podczas uśmiechu czy mrużenia oczu).
- Zmarszczki palacza / kod kreskowy – pionowe linie biegnące wokół ust (głównie nad górną wargą) – tak jak po ułożeniu ust do gwizdania bądź palenia (pojawiają się nie tylko u palaczy).
- Fałdy marionetki – biegną od kącików ust w dół (na styku policzka i brody), nadając twarzy smutny wygląd. Powstają ok. 50. roku życia, wskutek opadania tkanek.
- Lwia zmarszczka – pionowe bruzdy między brwiami, o charakterze mimicznym, nadają twarzy groźny wygląd.
- Zmarszczki królicze – zmarszczki mimiczne zlokalizowane po bokach nosa, które powstają w wyniku częstego marszczenia nosa.
- Bruzdy nosowo-wargowe – pionowe bruzdy biegnące od kącików nosa w kierunku kącików ust, związane z opadaniem policzka i powstawaniem chomików.
- Obręcze Wenus – poziome linie i bruzdy na szyi, przypominające naszyjnik z obręczy. Ich powstawaniu sprzyja też częste pochylanie głowy, np. podczas czytania, spania na wysokiej poduszce czy częstego korzystania ze smartfonów (tzw. technologiczna szyja).
- Dolina łez – jest to rodzaj bruzdy będącej rezultatem zapadania się skóry pod okiem w obrębie oczodołu. Zagłębienie biegnie ukośnie od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka – w linii, po której płyną łzy. Nadają twarzy smutny i zmęczony wygląd.
Jak zlikwidować zmarszczki?
Najlepszym sposobem na wygładzenie zmarszczek są zabiegi medycyny estetycznej, które nie tylko zlikwidują defekt, ale także wygładzają skórę pod oczami i odmłodzą nasze spojrzenie:
- Korekcja zmarszczek mimicznych BOTOX – toksyna botulinowa typ A
- Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym
- Wypełnianie zmarszczek hydroksyapatytem wapnia
- Przeszczep tłuszczu – komórki macierzyste
- CGF – mezoterapia ze skoncentrowanymi czynnikami wzrostu
- Biostymulacja Nucleofill
- Laseroterapia FOTONA
- Laseroterapia Alma Harmony XL Pro
- Radiofrekwencja mikroigłowa LOKTAL
- Mezoterapia igłowa
- Dermapen 4.0
- Endermolift LPG
- Thermolifting FOTONA PIANO
- Thermolifting NIR Alma Harmony
- Radiofrekwencja kontrolowana termicznie THERMI 250
- Peelingi medyczne
- Nici liftingujące itp.
Zapraszamy na konsultacje!
Umów się online lub zadzwoń do nas