Skip to content

Worki pod oczami

Wraz z wiekiem skóra traci swoją jędrność i elastyczność, tym samym uwidaczniając coraz to większe niedoskonałości. Jednym z bardziej problematycznych obszarów jest okolica oczu. Wygląd oczu ma niebagatelne znaczenie dla ekspresji i wyglądu naszej twarzy. Na pewno są tym elementem twarzy, który zwraca uwagę, potrafi zawrócić w głowie. Co zrobić, kiedy z upływem czasu worki pod oczami odbierają nie tylko blask spojrzeniu, ale także poczucie atrakcyjności i pewność siebie, dodając niestety jedynie lat?

Worki pod oczami – czym są i skąd się biorą?

Worki pod oczami, czyli tak zwana przepuklina tłuszczowa pod oczami, to defekt kosmetyczny, z którym boryka się większość populacji. Worki tłuszczowe pod oczami najczęściej mają podłoże dziedziczne lub strukturalne. Wraz z wiekiem skóra zaczyna tracić swoją elastyczność, a mięśnie powoli słabną, co może prowadzić do pojawienia się luźniejszej i opadającej skóry w obrębie powiek. Tłuszcz, który gromadzi się w oczodołach, zaczyna wypełniać worki wokół powiek. Przyczyn pojawiania się worków pod oczami jest wiele – skłonności do tej przypadłości są dziedziczne, często worki pojawiają się wraz z wiekiem, gdy spada napięcie mięśnia okrężnego oka, mogą być wynikiem złego krążenia krwi i podwyższonej przepuszczalności naczyń włosowatych. Na worki pod oczami można też sobie zapracować trybem życia – bardzo prawdopodobne jest, że pojawią się one u osób, które zarywają noce, nie dbają o dietę czy nadużywają alkoholu oraz papierosów.

Trwałe worki pod oczami to nie tylko defekt estetyczny, mogą też świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem (choroby nerek, wątroby, nadczynność  tarczycy itd.). Warto więc w pierwszej kolejności wykluczyć chorobę jako przyczynę opuchlizny oczu.

Odpowiedzią i rozwiązaniem worek pod oczami może być plastyka powiek (blepharoplastyka).

Chirurgiczna plastyka powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry razem z tkanką tłuszczową z okolic powiek. Zabieg trwa ok. 60 minut. Po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu i podaniu znieczulenia miejscowego, rozpoczyna się zabieg. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie i usuwa nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej z niewielkim fragmentem mięśnia. Mięsień obkurcza się za pomocą metody radiofrekwencji. Po zabiegu usunięcia worek pod oczami zakłada się cienkie szwy, co sprawia, że gojące się rany są niemal niewidoczne. Ważną korzyścią zabiegu jest wykonywanie go w trybie ambulatoryjnym – pacjent już tego samego dnia wraca do domu. Szwy są zdejmowane po 10 dniach, a pacjent nie wymaga długiej rekonwalescencji.

Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia chirurgicznej blefaroplastyki są:

  • opadające powieki
  • nadmiar skóry na powiekach
  • przepuklina tłuszczowa powiek górnych
  • zmarszczki na powiekach
  • problemy z wiotką skórą powiek
  • worki pod oczami
  • ograniczone pole widzenia
  • niewydolność mięśnia dźwigacza powieki górnej
  • uczucie ciężkości powiek.

Plastyka powiek optycznie odmładza całą twarz dzięki czemu możemy poczuć się pewniejsi siebie, bardziej otwarci i pozbawieni kompleksu upływu czasu. Odsłonięcie ukrytej gałki ocznej oraz uzyskana w ten sposób większa wyrazistość twarzy powoduje, iż możemy być postrzegani jako osoby zdecydowane i pełne sił witalnych. Krótki czas trwania zabiegu, łagodny i bezbolesny przebieg, brak potrzeby hospitalizacji oraz szybki powrót do normalnego funkcjonowania powodują, iż zabiegi te są wykonywane bardzo często nie tylko przez osoby starsze, ale również w wieku średnim.

Zapraszamy na konsultacje!

Umów się online lub zadzwoń do nas