Skip to content

Chrapanie

Dlaczego chrapiemy?

Przyczyn tego najpopularniejszego zaburzenia snu jest wiele, jednak większość sprowadza się do jednego mechanizmu: na skutek rozluźnienia mięśni podczas snu, wdychane powietrze nie ma wystarczająco dużej ilości miejsca na swobodny przepływ. Dlatego zaczyna wirować, poruszając luźnymi strukturami w jamie ustnej. Wibracyjne ruchy wydają dźwięk, który popularnie nazywamy chrapaniem. Niestety zjawisko to jest nie tylko drobną niedogodnością, ale często prowadzi do znacznie poważniejszych zaburzeń zdrowia – brak regeneracyjnego, zdrowego snu nie pozwala bowiem naszemu organizmowi na sprawne, w pełni efektywne funkcjonowanie.

Chrapanie i jego przyczyny

Chrapanie to sygnał, że przepływ powietrza przez drogi oddechowe jest utrudniony. Gdy mięśnie są rozluźnione, a w trakcie wdechu powstają wibracje w podniebieniu miękkim, wynikiem tego jest właśnie chrapanie. Problem ten pojawia się z różnych przyczyn: alergii lub przeziębienia, nadwagi, spożycia alkoholu przed snem – z tym można się stosunkowo szybko i skutecznie uporać. Ale chrapanie pojawia się również u osób z krzywą przegrodą nosową, wadami zgryzu, przerostem małżowiny nosowej lub innymi dysfunkcjami gardła i nosa.

Co na chrapanie, by pozbyć się tego problemu?

Co na chrapanie wybrać – każda osoba, która boryka się z tym problemem lub mieszka z kimś, kto chrapie, szuka odpowiedzi na to pytanie. Zasadniczo metody można podzielić na 4 kategorie: domowe sposoby, akcesoria, leki lub suplementy i profesjonalne zabiegi. O ile w przypadku domowych sposobów czy akcesoriów, ich skuteczność jest mocno dyskusyjna, o tyle profesjonalne zabiegi na chrapanie i ich potencjał są wysoko oceniane przez specjalistów.

Co na chrapanie można przetestować w domowym zaciszu? Wymianę poduszki na bardziej komfortową – na rynku dostępne są modele z systemem zapobiegającym chrapaniu. Ponadto warto przed snem odpowiednio przygotować sypialnie – optymalna temperatura to od 18 do 21 stopni, a wilgotność powietrza na poziomie od 40 do 60%. Nie zaszkodzi zmiana nawyków i więcej ruchu. W przypadku nadwagi zgubienie kilku dodatkowych kilogramów również będzie wsparciem w walce z tą – i wieloma innymi – dolegliwościami.  Wszelkiego rodzaju alergie, przeziębienia, nieżyt nosa czy stany zapalne gardła zalecamy na bieżąco leczyć, gdy tylko pojawią się objawy. Zaniedbanie drobnego przeziębienia może się rozwinąć w znacznie poważniejszy stan zapalny, wymagający długiego leczenia.

Co na chrapanie z apteki? Producenci suplementów przygotowali szeroką ofertę środków ułatwiających oddychanie i przeciw chrapaniu. Jedne są w formie łatwych do połknięcia tabletek, a inne wygodnego aerozolu do nosa lub gardła. Ich działanie – jak obiecuje ulotka – to zwiększenie napięcia mięśni w gardle, a także nawilżenie i wzmocnienie tkanek miękkich.

Jak pozbyć się chrapania na długo?

W tym, jak pozbyć się chrapania, pomoże nowoczesny zabieg Laserowe leczenie chrapania FOTONA. Polega on na naświetlaniu kolejnych obszarów jamy ustnej, dostarczając tkance energii. Naświetlane obszary są stymulowane do produkcji kolagenu, co sprawia, że podniebienie miękkie obkurcza się. Co istotne zabieg jest bezbolesny i bezinwazyjny, bez żadnych skutków ubocznych czy innych przykrych dolegliwości, pacjentowi nie podaje się znieczulenia. Już po pierwszym – zalecane jest wykonanie trzech w odstępach co 15 dni – chrapanie i jego nasilenie się zmniejszają. Po wykonaniu serii efekt utrzymuje się przez rok lub dłużej.

Proponowane zabiegi:

 

 

Zapraszamy na konsultacje!

Umów się online lub zadzwoń do nas