Skip to content

Brodawki, kurzajki, zmiany skórne

Najczęściej usuwania  zmian skórnych dokonuje się ze względów estetycznych: czasem znamię znajduje się w taki miejscu, że, zamiast upiększać, szkodzi naszej urodzie. Nic nie stoi wtedy na przeszkodzie, by tak niefortunną zmianę usunąć, co jest procedurą szybką i bezbolesną. Innym powodem usuwania znamion są powody zdrowotne. Czasem istnieje obawa, że pozostawiony na ciele zmiana przeistoczy się w coś znacznie gorszego (np. czerniaka). W takiej sytuacji lepiej taką brodawkę czy pieprzyka usunąć jak najszybciej, niż ryzykować zdrowiem.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych to zabieg, który umożliwia zarówno skorygowanie niedoskonałości, a także wykonanie badania histopatologicznego, dzięki któremu wycięta tkanka zostaje dokładnie sprawdzona.

Przed chirurgicznym usuwaniem zmian skórnych lekarz bada je z użyciem wideodermatoskopu. Może się okazać, że dana zmiana nie wymaga inwazyjnej interwencji. Znamiona, w przypadku których lekarz może zalecić wykonanie chirurgicznego zabiegu, nie muszą posiadać barwnika i być bardzo widoczne. Dlatego tak ważne jest, aby diagnozę w tym zakresie pozostawić specjalistom, którzy poprawnie określą charakter danej zmiany.

Zmiany, które mogą zostać zakwalifikowane do usunięcia, to:

  • znamiona barwnikowe,
  • brodawki,
  • włókniaki,
  • naczyniaki,
  • tłuszczaki,
  • kaszaki,
  • kępki żółte,
  • rogowiaki itd.

Przebieg zabiegu chirurgicznego usuwania znamion i zmian skórnych polega na nacięciu skóry wokół zmiany i usunięciu zmiany z podłoża. Rana zszywana jest szwami warstwowymi – na tkankę podskórną i skórę. Ostatnim etapem jest założenie opatrunku i przesłanie wyciętej zmiany do badania histopatologicznego (link na informacje co to jest). Szwy zdejmujemy po kilkunastu dniach. Cały zabieg trwa około 30 minut.

Po chirurgicznym usuwaniu zmian skórnych pozostają drobne blizny, które w późniejszym czasie można skorygować laseroterapią. Na wielkość powstałej blizny wpływa rodzaj i objętość znamiona, a także to, z jakiej okolicy ciała było wycinane. Zawsze staramy się, aby zmiana była wycięta z minimalnym marginesem zdrowej tkanki.

Chirurgiczne usuwanie znamion jest zabiegiem bezbolesnym, gdyż odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jeśli lekarz stwierdzi, że zmiana kwalifikuje się do wycięcia, przed jego wykonaniem podawane jest znieczulenie w formie iniekcji podskórnej w okolice pola zabiegowego.

Laserowe (radiofrekwencyjne) usuwanie zmian skórnych

Pieprzyk umiejscowiony w miłym dla oka miejscu nierzadko dodaje paniom specjalnego uroku i powabu. Nie zawsze jednak ma się tyle szczęścia, czasem charakterystyczne znamię znajdujące się w nieodpowiednim miejscu na ciele psuje urodę, przeszkadza w codziennym życiu czy wręcz stanowi zagrożenie dla zdrowia. Usuwanie pieprzyków na twarzy, bądź innych częściach ciała nie musi jednak oznaczać, na szczęście, bolesnego spotkania ze skalpelem. Współczesna medycyna dysponuje zaawansowaną technologią w postaci lasera frakcyjnego czy modułem w technologii radiofrekwencji, który zapewnia szybką, precyzyjną i bezbolesną technikę usuwania pieprzyków i innych znamion.

Promień lasera albo fala radiowa precyzyjnie ogniskuje swoją energię na zmienionej chorobowo tkance, powodując jej stopniowe „odparowanie” i usunięcie brodawki. Wysoka temperatura procesu gwarantuje jego całkowitą sterylność. Jednocześnie dochodzi do zamknięcia (koagulacji) sąsiadujących naczyń krwionośnych, dzięki czemu nie występuje krwawienie z rany. Skóra goi się poprzez ziarninowanie a nowe komórki naskórka stopniowo pokrywają miejsce zabiegu. Pozostałością po usuniętej zmianie jest niewielki strupek, który samoczynnie odpadnie w ciągu kilku dni. Nie należy go wcześniej usuwać, gdyż może to skutkować powstaniem nieestetycznej blizny.

Trwająca około 15 minut procedura zalicza się do małoinwazyjnych. Bezpośrednio po jej zakończeniu pacjent może wrócić do domu lub pracy. Możliwe jest kilkugodzinne swędzenie lub pieczenie oraz trwające kilka dni zaczerwienienie skóry. Do czasu całkowitego zagojenia się skóry w miejscu zabiegu należy unikać jej ekspozycji na słońce i stosować krem z wysokim filtrem.

Badanie histopatologiczne

Badanie histopatologiczne polega na ocenie i diagnozie zmiany chorobowej, np. nowotworowej. Pozwala na określenie jej charakteru oraz na dostosowanie właściwego sposobu leczenia pacjenta.

Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz sprawdza i ocenia znamię pod powiększeniem. Jeśli zauważy niepokojące objawy lub nie będzie miał pewności co do ich diagnozy, zaleci rozpoznanie histopatologiczne.

Aby przeprowadzić badanie histopatologiczne, pobieramy fragment skóry lub tkanki podskórnej. W zależności od rodzaju i umiejscowienia tkanki materiał pobieramy na dwa sposoby. Na powierzchni skóry tkanka pobierana jest chirurgicznie, co pozwala uzyskać wycinek materiału. W przypadku tkanek podskórnych pobieramy je, przeprowadzając biopsję cienkoigłową. Zabieg wykonujemy zawsze przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego lub ogólnego.

Pobrany materiał umieszczamy w specjalnym utrwalaczu. Następnie próbka utwardzana jest w parafinie i poddawana dalszej obróbce. Dopiero w tym momencie dzielona jest na mniejsze, kilkumilimetrowej grubości skrawki. Aby uwidocznić struktury komórkowe, pobrane tkanki są poddane procesowi barwienia. Dopiero wtedy mogą zostać poddane badaniu, analizie i szczegółowym opisaniu. Na tej podstawie przygotowywane jest rozpoznanie histopatologiczne, które ukazuje rodzaj zmiany oraz przyczyny jej powstania.

Badanie histopatologiczne gwarantuje wysoką skuteczność, większą nawet niż badanie cytologiczne. Ocena przestrzenna zmian chorobowych w tkance jest bardzo precyzyjna, ponieważ wynik pozwala szczegółowo przyjrzeć się strukturom patologicznym. Z tego względu badanie nadal pozostaje podstawą całego procesu diagnozy wielu chorób.

Zapraszamy na konsultacje!

Umów się online lub zadzwoń do nas