Kiedy efekt po botoksie?


logo cud-med clinic

Botoks, czyli inaczej jad kiełbasiany lub toksyna botulinowa, to substancja o szerokim zastosowaniu w medycynie estetycznej, a także do leczenia różnych przypadłości np. nadpotliwości lub migren. Zastanawiasz się nad zniwelowaniem kurzych łapek lub lwiej zmarszczki? W najnowszym wpisie blogowym poznasz botoks i efekty, jakie możesz przy jego pomocy uzyskać wraz z informacją, ile trzeba czekać na ostateczny rezultat, czyli odmłodzoną i gładką skórę twarzy. 

Botoks – przed i po

Jak wygląda twarz przed i po zaaplikowaniu tej substancji? Zachęcamy do sprawdzenia tego na podstronie botox – Ostrowiec, gdzie znajduje się galeria zdjęć pacjentów naszej kliniki przed i po wstrzyknięciu botoksu. Jeden z przykładów:

botoks - przed i po

Wiele osób obawia się, że po wstrzyknięciu botoksu pojawi się obrzęk. Jest to błędny, stale powtarzany stereotyp – opuchlizna pojawia się, ale po wypełniaczach a nie botoksie. Botoks działa wyłącznie na mięśnie i całkowicie się wchłania w parę godzin po zaaplikowaniu, nie zwiększa objętości tkanek, co jest przyczyną takiej opuchlizny. 

Kiedy zacząć stosować botoks?

Nie ma dolnej granicy wieku, kiedy można zacząć stosowanie botoksu. Zmarszczki mimiczne powstają szybciej w wyniku częstej ekspozycji na słońcu, palenia papierosów i stosowania innych używek, niezdrowego stylu życia i odżywiania się oraz niewłaściwej pielęgnacji skóry. Również predyspozycje genetyczne mają wpływ na ich szybsze pojawianie się. Zmarszczki mimiczne – np. na czole czy wokół oczu – mogą pojawić się nawet u osób po 20. lub 30. roku życia. Jeżeli młody i świeży wygląd ma dla nas duże znaczenie lub twarz jest naszym narzędziem pracy (np. w teatrze czy na planie filmowym), to warto zastanowić się nad botoksem. 

Botoks i efekty, jakie można uzyskać

Co można skorygować przy pomocy botoksu? Ta substancja jest stosowana do usuwania lub redukcji zmarszczek, które powstają w wyniku ekspresji mimicznej twarzy, są to m.in.: 

  • kurze łapki, czyli zmarszczki wokół oczu oraz po ich bokach,
  • poziome zmarszczki na czole, 
  • lwia zmarszczka, czyli pionowa bruzda między brwiami,
  • opadające kąciki ust, 
  • zmarszczki palacza, czyli szereg drobnych, pionowych linii nad górną wargą. 

Mitem jest, że po raz wstrzykniętym botoksie, należy zabieg stale powtarzać. Po około pół roku od zaaplikowania tej substancji mięśnie znów pracują jak przed iniekcją. Skóra pacjenta, który nie zdecyduje się na ponowny botoks, powróci do stanu sprzed zaaplikowania toksyny botulinowej – jej wygląd nie ulegnie pogorszenie lub też nie rozciagnie się, co też jest często powtarzanym, błędnym stereotypem. 

Botoks i efekty po zabiegu

Jak długo trzeba czekać po wstrzyknięciu botoksu na efekty? Natychmiastowych rezultatów nie ma. Pierwsze można zaobserwować już na kilka dni po zaaplikowaniu tej substancji. Wygładzenie widać już po około 3-4 dniach, wtedy też mięśnie, gdzie wstrzyknięto jad kiełbasiany, stają się osłabione. Finalny efekt i pełne działanie toksyny botulinowej będą widoczne po około 10-14 dniach od momentu wstrzyknięcia. Po botoksie skóra wygładza się stopniowo, dzięki temu można przyzwyczajać się do jej nowego, odmłodzonego wyglądu. Są to uśrednione liczby – efekty kilka dni po wstrzyknięciu i czas utrzymywania się efektów zabiegowych to indywidualna kwestia każdego pacjenta. 

Jak długo utrzymuje się ten efekt? 

Botoks i efekty po jego wstrzyknięciu utrzymują się przez około 4-6 miesięcy, niekiedy nawet powyżej pół roku. Czas utrzymywania się efektów zabiegowych zależy od różnych czynników – w przypadku osób, które żyją aktywnie, efekty utrzymują się krócej. Nie bez znaczenia są również predyspozycje genetyczne. Ponadto znaczenie mają składy i różnice w preparatach od różnych producentów podawane w klinikach oraz ich dawkowanie – wyższa dawka botoksu przynosi bardziej długotrwały efekt. Eksperci szacują, że po pierwszej iniekcji efekty utrzymują się przez 4-5 miesięcy, a po powtórnym zabiegu nawet do 7 miesięcy lub dłużej.